סיכום סיור מחזור רביעי במונדרגון
ENGLISH
מחזור רביעי שב מסיור במונדרגון

 16.7.2009

 

קבוצה רביעית חזרה, בתחילת יולי, מסמינר וסיור של שבוע בתנועה הקואופרטיבית של הבסקים - MCC - במונדרגון ולמדה להכיר את התנועה המצליחה והמרתקת הזו, שאינה מפסיקה לצמוח. על אף היכרותנו עם הסיפור המונדרגוני (המתחיל בכומר שהוגלה למונדרגון ע"י פרנקו, בתקופת מלחמת האזרחים, התמסר לחינוך הנוער והקים את הקואופרטיב הראשון עם בוגרי ביה"ס המקצועי שייסד) - בכל ביקור אנו לומדים משהו חדש ומלווים את ההתפתחות של התנועה והישגיה - הכלכליים והחברתיים.

 

בשלושת ימי הסמינר ב"אוטלורה" - (המרכז הסמינריוני של התנועה, הממוקם בנוף ירוק ויפהפה במורדות הפירנאים), צפינו במצגות המאורגנות להפליא, המציגות את החזון והערכים של התנועה, מודל הניהול שלה, ההשקעה בחינוך, בסביבה ובקהילה, הצמיחה וההתפשטות. בשנים האחרונות הופכת MCC לתנועה "אימפריאליסטית", המקימה מפעלים גם מחוץ לגבולות ספרד - מפת ההתפשטות שלה מראה מפעלים ושלוחות של התאגיד במקסיקו, בסין, בהודו, בפולין, רומניה, מרוקו, תורכיה ועוד. כששאלנו את המארחים אם בכוונת התנועה הקואופרטיבית להפוך את השלוחות הללו למפעלים קואופרטיביים במשך הזמן - התשובה הייתה שזו הכוונה, אך התהליך הוא קשה ומסובך ולא כל העובדים במפעלים מעוניינים ליטול אחריות ולהיות חלק מהבעלים. נוח להם יותר לעבוד כשכירים ולא להיות "ראש גדול". ימים יגידו לאן ההתפשטות וההצלחה הכלכלית הזו תוביל את התנועה. מכל מקום הם גאים בכך שהתנועה מספקת תעסוקה לאנשים רבים בימי משבר אלה (92,773 מועסקים - נכון לסוף ש' 2008), ב-256 חברות וגופים השייכים לה, שכמחצית מתוכם הם קואופרטיבים.

 

גם הפעם יצאנו לסיורים באוניברסיטה של מונדרגון, בקואופרטיב של הסטודנטים ALECOP, שבו מפתחים הסטודנטים החברים יוזמות חדשות ופיתוחים תעשייתיים וכן במרכזי הפיתוח ELKAR-LAN ו-SAYOLAN, שהם חממות לפיתוח יזמויות ורעיונות חדשניים, פיתוח קואופרטיבים חדשים. יש השקעה עצומה בחדשנות, בפיתוח מנהלים, בבדיקה עצמית ובתיאום בין המפעלים השונים של התנועה. חשיבות רבה יש לראייה הארגונית המשותפת ולזרימת המידע בין כל חלקי התנועה. כמובן שמאחורי כל המרכזים והמפעלים הללו עומד הבנק הקואופרטיבי המשותף CAJA LABORAL (אשר, כידוע, נוסד כ"קופת העובדים" המשותפת של חמשת מייסדי הקואופ' הראשון) וקואופרטיב הביטחון הסוציאלי של כל חברי התנועה החכמה הזו ובני משפחתם - LAGUN ARO, המספק ביטוח בריאות, ביטוח אבטלה, קרן פנסיה ועוד לכל חברי התנועה. איך אמרו חברי הקבוצה שלנו: "באנו הנה כדי לקנא"…

 

בשבת בבוקר ביקרנו גם הפעם במרכז של הארגון ASLE בבילבאו. זהו ארגון גג של "חברות בבעלות העובדים", המספק שירותים מוזלים (ייעוצים שונים, הנה"ח ועוד) לחברות. ב"חברה בבעלות העובדים" יש אפשרות לחברים, בניגוד לקואופרטיב, להחזיק ביותר ממניה אחת, ניתן לצרף שותף חיצוני, אך אף בעל מניות אינו יכול להחזיק ביותר מ-33%. 51% מההון חייב להיות בבעלות העובדים ויש מגבלות גם על העסקת שכירים (רק עד 25% משעות העבודה). זהו ענף אחר של "הכלכלה החברתית". קיימת כבר רשת מתפתחת והולכת של "חברות בבעלות העובדים" מסוג זה באירופה ובעולם.

 

כמובן שבין ההרצאות והסיורים הלימודיים הספיקו חברי הקבוצה גם לטייל באתרים היפים שבאזור מונדרגון וויטוריה (בירת ארץ הבסקים), במוזיאון השלום החדש שנפתח לאחרונה בגרניקה, באזור החוף היפה ובעיירות הדייגים שבין סן-סבסטיאן ובילבאו. הביקור האחרון, לפני היציאה הביתה היה במוזיאון "גוגנהיים" על מבנהו ותערוכותיו המיוחדים. גם הפעם, כמו בשלושת הסיורים הקודמים - המדריך והמתרגם המוביל את החבורה היה רוני בוכמן, מנהל ההדרכה של איגוד התעשייה (וגם מזכיר קיבוץ געש), אשר התפנה מעיסוקיו הדחופים ונשא בעול ההדרכה והארגון, כי בלי רוני אי אפשר…

 

בשיחת הסיכום נשמעו הערות מחברי הקבוצה הנוגעות ליישום הלקחים: לאחר שארבע קבוצות של אנשים רציניים עברו את המסלול ולמדו על האפשרות לקיים תנועה קואופרטיבית חזקה ומצליחה - עדיין איננו רואים אצלנו התגייסות ליישום החומר הנלמד והפקת לקחים בתנועה הקואופרטיבית הישראלית - הכפרית והעירונית. אולי מקבוצה רביעית זו יצאו המתנדבים שיתגייסו לעורר ולחדש את פני הקואופרציה הישראלית.. נצפה לבאות מלאי תקווה.

 

אילנה לפידות