יש כלכלה אחרת? סיכום יום העיון - וסרט וידיאו - לזכר ד"ר יאיר לוי ז"ל ב-18.2.08
ENGLISH
יש כלכלה אחרת? סיכום יום העיון לזכר ד"ר יאיר לוי ז"ל ב-18.2.08
 
ד"ר יהודה פז מכיסופים, יו"ר מכון הנגב לאסטרגיות של שלום

רשמה: אילנה לפידות

 

ציבור גדול שכלל בני משפחה, ידידים, שוחרי כלכלה חברתית וקואופרציה, התכנס ביד טבנקין, למרות התחזיות ליום סוער וגשום, להעלות את זכרו של יאיר לוי ז"ל ולדבר על כלכלה חברתית. יאיר לוי, יליד איטליה, שהכיר מקרוב את הקואופרציה האירופית, היה אחד מנושאי הדגל של  מדיניות כלכלית שתשרת את החברה בישראל, שתסגור פערים בין עושר לעוני, של חידוש ההתארגנות הקואופרטיבית ולמידה מהמודלים האירופאים הסוציאליים. יאיר ניהל  במשך שנים את המרכז הבינלאומי לחקר קהילות כפריות שיתופיות ("סירקום"), וערך את הז'ורנל שלו. כאן כתב את ספרו האחרון (שיצא לאור ביד-טבנקין) "יש כלכלה אחרת, יש חברה אחרת" ואף ייסד את "העמותה לכלכלה חברתית" כדי לקדם את הנושא שהאמין בו.

 

האירוע נפתח בקטע נגינה ודברים לזכרו של יאיר ז"ל מפי יצחק גרשון, מנהל יד טבנקין (המכון ש"אימץ" את יאיר ומפעלו ונתן קורת גג ל"סירקום" בשנים האחרונות) ומפי דפנה בר-נס, עוזרתו של יאיר במשך 26 שנה ב"סירקום", אשר דימתה בדבריה את יאיר לדון קישוט ואת עצמה לסנשו פנסה, במאבקם מול המוסדות שקיצצו במשך השנים במשאבים, עד לחיסול "סירקום".

 

ד"ר יהודה פז, אשר עבד שנים רבות עם יאיר (בימי המכון האפרו-אסיאני של ההסתדרות ועוד)  דיבר בעיקר על ספרו האחרון  "יש כלכלה אחרת", כספר שמציג אוטופיה ורואה בכותבו אוטופיסט בלתי נלאה. המחלוקת עם יאיר הייתה בנושא הקואופרטיב. יאיר סרב לראות בקואופרטיב עסק משותף שצריך, בין שאר מטרותיו, גם להשיא רווחים ולשפר את מצבם הכלכלי של חבריו. הקואופרטיב, עפ"י יאיר, הוא חלק מהמגזר השלישי, מלכ"ר – ולא מפעל עם כוונות רווח. את המילים "עסק" ו"רווח" הוא סירב לקבל בהקשר של הקואופרטיב.

 

פרופ' אייל קמחי, מהמח' לכלכלה חקלאית בפקולטה לחקלאות, המשמש היום כעורך הז'ורנל הבינלאומי לקואופרציה באזורים כפריים, הציג עבודת מחקר על התמחות והטרוגניות במושבים. התעסוקה בחקלאות, לדבריו, היא תמונת ראי של ירידת ההכנסות מחקלאות. המגזר הכפרי של היום כבר איננו חקלאי ברובו, כפי שזה היה בעבר. מעבר לחלוקה של "מושבניקים" ו"תושבניקים" (אנשים שבנו ביתם במסגרת ההרחבות בישובים ואינם בעלי משקים), גם רבים מבין בעלי הנחלות החקלאיות הפסיקו להתפרנס מחקלאות ועברו לעבודות אחרות. הקואופרציה ה"הטרוגנית" (מעט משקים פעילים, הרבה פרנסות אחרות) פוגעת בקואופרציה. אין בשביל מה להתארגן כדי לצרוך ביחד או לשווק ביחד. אין אינטרס משותף לחברים באגודה השיתופית. התחזית היא פסימית. נשארו מסגרות קואופרטיביות המתרוקנות מהתוכן.

 

העיתונאית רותי סיני, המנהלת מאבקים חברתיים מעל דפי "הארץ", ניסתה לתאר את המצב העגום של חוסר עניין בנושאים של מדיניות כלכלית צודקת יותר ואת הסגידה של החברה הישראלית לכוחות השוק. בכל אמצעי התקשורת בישראל רק 0.3% (!) של הכתיבה העיתונאית קשור למאבק חברתי. הכל משועבד לכלכלת השוק. שולטת כאן סגידה להצלחה, למצליחנים, לעושר. המסרים של צדק חברתי אינם חודרים לחברה הישראלית. (אפילו לא בימים אלה, עם פרסום דו"ח העוני, שהראה שהתהליך לא נבלם – יותר משפחות ירדו מתחת לקו העוני בעוד שהעשירים מתעשרים יותר...). אין מקום לאופטימיות גם בתחום זה, שרותי סיני כינתה אותו: "כלכלה או קלקלה".

  

לצפייה בסרט וידיאו על יום העיון - לחצו כאן
מימין: אילנה לפידות, ד"ר סיביל היילברון, מרצה במרכז האקדמי רופין

עותק מלא של תיעוד כל יום העיון, ניתן יהיה למצוא ע"ג DVD בארכיון יד טבנקין, החל משבוע הבא. 

 

גם הדוברת האחרונה בכנס זה, ד"ר סיביל היילברון מהמרכז האקדמי רופין, לא הותירה לנו הרבה מקום לאופטימיות כשהציגה מחקר על יזמויות בקיבוצים. השוואה בין יזמות צומחת בקיבוצים בש' 1994 לעומת ש' 1997 הראתה קפיצה מדהימה של עסקים. הפרמטרים הארגוניים לא עזרו לנבא למה קיבוץ א' יותר "יזמי" מקיבוץ ב'. בש' 2004 אי אפשר היה להסביר פעילות של בודדים עפ"י הארגון. קשה היום לפרסם מאמרים על הקיבוץ בעולם – אין יותר עניין בקהילה המדעית העולמית במה שקורה בקיבוץ. כשמדברים על "קהילה", על "הון חברתי ויזמות" – זה יותר מושך, יותר "סקסי". בקיבוץ המשתנה קיימת היום בעיה של חסימת יזמויות. אין עידוד לקחת סיכון – הארגון לא מוכן להשתתף בסיכון של היזם הבודד. יש לקחת בחשבון, באותו משקל, גם את הכלכלה וגם את החברה. אם אחד מהשניים מתרסק – גם השני לא יוכל להתקיים. בקיבוצים היום קשה למצוא יזמויות חברתיות, יזמויות חינוכיות. התנועה כתנועה מתעסקת בצד הזה של יזמות חברתית- אך לא  הקיבוץ הבודד.

 

דברים אלה עוררו שאלות וצורך בדיון, שלא הספקנו לקיים במפגש זה. נצטרך, כנראה, לארגן מפגש "המשך" כדי לדון בבעיות שהוצגו לנו ולחפש פתרונות למצוקות הנחשפות, נוכח השינויים בהתיישבות הקואופרטיבית הכפרית (מושבים וקיבוצים) ובחברה הישראלית הסוגדת לעושר ולכלכלת השוק...

 

להזמנה ליום העיון ופירוט סדר היוםן
לצפייה בסרט וידיאו על יום העיון - לחצו כאן