שלוש מאות הקואופרטיבים הגדולים בעולם מנהלים מחזור שנתי של קרוב לטריליון דולר
ENGLISH

 שלוש מאות הקואופרטיבים הגדולים בעולם מנהלים מחזור שנתי של קרוב לטריליון דולר

‏‏ 4 דצמבר 2006

 

 

מתפרסם מחקר עולמי ראשון - דו"ח מצב על הקואופרטיבים בעולם

 

300 הקואופרטיבים הגדולים בעולם מנהלים מחזור שנתי של קרוב לטריליון דולר

 

בין 300 הקואופרטיבים הגדולים בעולם התברגו שלוש חברות ישראליות: תנובה (מקום 143) עם מחזור שנתי של 1.5 מיליארד דולר (נכון לסוף 2004), אגד (מקום 283) עם מחזור שנתי של 650 מיליון דולר וגרנות (מקום 300) עם מחזור שנתי של 600 מיליון דולר.

 

איגוד הקואופרטיבים הבינ"ל (ICA – International Cooperative Alliance) סיים לפני כחודש מחקר בינ"ל מקיף ראשון אשר ביקש לבדוק את היקף הביצועים הכלכליים של קואופרטיבים (אגודות שיתופיות) בכל רחבי העולם. מטרת המחקר הייתה לייצר מאגר מידע עולמי על הקואופרטיבים הגדולים בעולם ולבדוק באופן מדויק את מידת השפעתם על הכלכלה ברמה המקומית והעולמית. 

 

מהמחקר עולה כי המגזר הקואופרטיבי העולמי הוא הרבה יותר גדול ממה שרוב הציבור והגורמים העוסקים בכך סוברים. סך המחזור השנתי (לסוף 2004) של 300 הקואופרטיבים הגדולים בעולם מסתכם בסכום עצום הקרוב לטריליון דולר (965 מיליארד דולר). לשם השוואה, התוצר הלאומי הגולמי של קנדה, הכלכלה התשיעית בגודלה בעולם, הוא כ 979 מיליארד דולר.

 

במחקר נכללו כ 28 מדינות מיוצגות ברשימה, וישראל בתוכם. בין רשימת 300 הקואופרטיבים הגדולים בעולם התברגו שלוש חברות ישראליות. תנובה (מקום 143) עם מחזור שנתי (סוף 2004) של 1.5 מיליארד דולר, אגד (מקום 283) עם מחזור שנתי של 650 מיליון דולר וגרנות (מקום 300) עם מחזור שנתי של 600 מיליון דולר. סך המחזור של שלושת קואופרטיבים אלו עומד על כ 2.75 מיליארד דולר. 

 

רייפי גולדמן, מנהל המרכז הבינ"ל ללימודי קואופרטיבים של מכון הנגב מסר כי: "המחקר זה בא כהפתעה טובה לכל העוסקים בדבר. כולנו ידענו כי השיטה הקואופרטיבית היא אחת השיטות הטובות בעולם המשלבת רווחיות עסקית עם אחריות חברתית. כעת אנו מתבשרים כי זוהי גם אחת השיטות הרווחיות בעולם ומגלגלת מחזור עסקים שנתי עצום."

 

המחקר הוכיח כי קואופרטיבים ומזימים משותפים הינה דרך אלטרנטיבית ורווחית לניהול עסקים בקנה מידה גדול. בנוסף לרשימת 300 הגדולים קיימים אלפי ארגונים קואופרטיביים נוספים כך שההיקף הכספי בפועל הוא הרבה יותר גדול ורשימה זו מייצגת את קצה הקרחון בלבד. רובם של הקואופרטיבים הגדולים, כ 90%,  הינם ארגונים ותיקים יחסית אשר הוקמו לפני 1980 כאשר המסר העיקרי העולה מכך הוא שמדובר על ארגונים בעלי ראייה לטווח ארוך ושאינם מבקשים רק לספק את צרכי המשקיעים בטווחי זמן קצרים ובינוניים. 

 

מכון הנגב לאסטרטגיות של שלום ופיתוח, הינו עמותה, הפועלת לקידום שלום ופיתוח, תוך התמקדות במרכזיותה של החברה האזרחית. מכון הנגב משמש כמרכז לחינוך, הכשרה ופיתוח פרויקטים עבור חברות במעבר מקונפליקט לפוסט קונפליקט, מדלות ותלות לחברה מתקדמת מבחינה כלכלית, מדיקטטורה לדמוקרטיה וממיעוט מודר ופאסיבי למיעוט אקטיבי ומעורב.

 

מכון הנגב מפעיל מרכז בינלאומי ללימודי קואופרציה בו הוא מכשיר מנהלים עסקיים של קואופרטיבים מכל רחבי העולם. כמו כן המכון מפתח ומלווה פרויקטים של העצמה כלכלית וחברתית בשיתוף פעולה עם התנועות הקואופרטיביות באסיה,אפריקה וצפון אמריקה.

 

לפרטים נוספים:

ליעד אורתר – יועץ תקשורת למכון הנגב

054-7541413, 03-5607030

 

לפרטים נוספים על המחקר:

www.global300.coop

 

www.nisped.org.il

nisped@nisped.org.il

08-6405432