מחזור ג' שב מסמינר בתנועה הקואופרטיבית מונדרגון בספרד
ENGLISH

מחזור ג' שב מסמינר במונדרגון

אילנה לפידות


קבוצה בת 25 חברים שבה אתמול מסיור וסמינר בתנועה הקואופרטיבית MCC במונדרגון, אשר בארץ הבסקים. הקבוצה כללה נציגים של איגוד התעשייה הקיבוצית, ארגונים אזוריים, המכון לייעוץ ארגוני, מרכז הקואופרציה, הסוכנות היהודית, משרד החקלאות, המושב, הקיבוץ הדתי, הקיבוץ השיתופי הקיבוץ המתחדש - חבורה מגוונת שיצאה לאירופה לא למונדיאל - אלא ללמוד מהו סוד ההצלחה של MCC.

 

התנועה הזו צמחה על רקע המצוקה לאחר מלחמת האזרחים בספרד, כדי לספק תעסוקה, פרנסה וביטחון סוציאלי לבני העם הבסקי, שעד היום לא ויתרו על שאיפתם לעצמאות. בצד ההצלחה הכלכלית של התנועה ושל הבנק שלה, לא מפסיקים המארחים להזכיר את הערכים, הסולידריות, הניהול הדמוקרטי, השקיפות, ההשקעה העצומה בחינוך, התרומה לקהילה. קודם כל חשובה הפרנסה והליווי הכלכלי הצמוד, אשר יודע גם לסגור מפעל כושל ולדאוג לתעסוקה לעובדים-החברים במפעל אחר, אולם אין ראשי התנועה מתביישים לדבר על חזון ואידיאולוגיה. גאוותם רבה על כך שבארץ הבסקים אחוז האבטלה הוא נמוך בהרבה מאשר בשאר הפרובינציות בספרד. לאחרונה, כשגם ארגון המחתרת ETA הניח את נשקו, מושך האזור היפה הזה יותר תיירים והחיים טובים יותר.

 

כבר ביום הראשון נפגשנו בקואופרטיב מעניין מאוד של סטודנטים - ALECOP. בקואופרטיב זה, שחברים בו סטודנטים באוניברסיטה ובמכללות יחד עם נציגי התנועה, מועסקים סטודנטים, מה שמאפשר להם לממן את לימודיהם ומחייתם בתקופת הלימודים. הסטודנטים מוצמדים למפעלים ומשתלבים במקומות עבודה שבהם יוכלו להתפתח בתום לימודיהם. הם משולבים בפיתוח פרויקטים, כשהסיסמה היא, כל הזמן, יצירתיות, יזמות, חדשנות. רעיון ששווה בדיקה גם במקומותינו. ל-MCC יש גם קואופרטיבים מיוחדים לפיתוח יזמות (SAYOLAN) ולמחקר ופיתוח (IKERLAN), האחראיים לפיתוחים ולהתחדשות. יש תוכניות מיוחדות לפיתוח מנהלים, מודל ניהולי הכולל מנגנון בדיקה עצמית ללא הרף, תיקונים ושינויים, זרימה בין המפעלים השונים וראייה ארגונית משותפת. יש מרכז הדרכה מעורר השראה (OTALORA, בנוף הררי נפלא, שבו למדנו), זוהי תנועה לומדת.

 

תאגיד חשוב, שלא השכלנו לבנות כמותו בתנועה הקיבוצית, הוא LAGUN ARO, המספק את הביטחון הסוציאלי לכל חברי הקואופרטיבים ובני משפחותיהם. זהו קואופרטיב לא למטרות רווח, על בסיס ערבות הדדית של כל חברי התנועה ("כולנו משפחה אחת") הכולל:

1.                  קרן פנסיה (בצירוף הביטוח הלאומי - מגיע עד 85% מהשכר האחרון של הגמלאי).

2.                  ביטוח בריאות מלא (נוסף לביטוח של האוטונומיה הבסקית - משלים ומושלם).

3.                  לשכת עבודה - סיוע בחיפוש משרה, העברה לקואופרטיב אחר, גישור על פער בשכר, השתתפות בהסעות לעבודה).

4.                  ביטוח נכות זמנית, כיסוי היעדרות מעבודה.

5.                  קצבת שארים - 55% מהשכר (המדינה נותנת רק 52%).

6.                  אובדן כושר עבודה עד גיל  65 - סך 100% מהשכר. אם דרוש סיעוד - 150%.

 

עבור כל הביטוחים הנ"ל משלם החבר 34% מהשכר כל חודש (ממפעל פרטי התשלום לממשלה הוא 42%). יש הקלות במיסוי. יש הרבה סיבות טובות למוטיבציה להיות חבר בתנועה הקואופרטיבית.

 

סיכמנו את הסמינר עם רשם האגודות השיתופיות ועם נשיא הפדרציה של הקואופרטיבים בארץ הבסקים, אשר עומד היום בראש האגף לעסקים קטנים ובינוניים ב-ICA - ברית הקואופרציה הבינלאומית. כולם מדברים בשבח השיתוף והסולידריות, "מזמרים" אידיאולוגיה, השקעה בחינוך קואופרטיבי ושמירה על ערכים.

 

בשבת, תוך סיור בעיר בילבאו, נפגשנו עם סוג אחר של התארגנות, שאיננו קואופרטיב, אך שייך למה שקרוי "הכלכלה החברתית" - ASLE - ארגון גג של תאגידים קואופרטיביים ו"חברות עובדים", הנותן שירותים מוזלים (הנה"ח, ייעוץ ארגוני, פסיכולוגי, ייעוץ משפטי וכו') לחברות הארגון. "חברת עובדים" כזו חייבת, עפ"י הכללים, להיות, לפחות ב-51% (מההון) בבעלות עובדיה.

 

לשאר האחוזים ניתן לצרף שותפים מבחוץ. העובד יכול להחזיק יותר ממניה אחת, בניגוד לקואופרטיב. לבעל מניות אסור להחזיק למעלה מ-33%. יש מגבלה לגבי עבודה שכירה. רק ב-25% משעות העבודה מותר להעסיק שכירים. התארגנות שונה ומעניינת מאוד.

 

חברינו שמעו, ראו (המון מצגות, כאמור), למדו - ונקווה שגם הפנימו ויצליחו ליישם כמה מהרעיונות הטובים אצלנו. המוביל, המדריך והמתרגם - היה, כתמיד, רוני בוכמן, מנהל ההדרכה של איגוד התעשייה הקיבוצית, שבלעדיו לא היינו מצליחים להרים את התוכנית בפעם השלישית ובפעמים הבאות.
מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכללית