ENGLISH
חדשות התחדשות הקואופרציה

 

סמינר אפעל

טלפון: 03-5301258
פקס: 03-5355718
דוא"ל: 
ilanal@takam.co.il

·        ביקור מנכ"ל ICA בישראל

 

איאן מקדונלנד, מנכ"ל ICA (ברית הקואופרציה הבינלאומית), הגיע באמצע דצמבר לביקור  בארץ והיה אורח הקואופרציה הישראלית.

 

מקדונלנד הספיק להשתתף ביום ה', 15.12.05, בסיום המחזור השלישי של קורס בינלאומי לניהול קואופרטיבים, אשר יזם וקיים מכון הנגב לאסטרטגיות של שלום, אשר ד"ר יהודה פז (כיסופים) עומד בראשו. את הקורס ניהל  רייפי גולדמן  (אורים) והשתתפו בו מנהלי קואופרטיבים מסרילנקה, קניה וניגריה.  לאחר טקס סיום הקורס נפגש מקדונלנד עם אנשי הקואופרטיבים של סרילנקה ועם צוות הקואופרציה הישראלית, שמסייע להם לשקם את נזקי אסון הצונאמי. לסעודת הערב עם מקדונלנד והחבורה הישראלית הוזמנו נציגי הקואופרטיבים הפלשתינאים, מן הגדה ומרצועת עזה. נבדקו האפשרויות לסיוע לקואופרטיבים, המגדלים תות שדה וירקות, בשיווק התוצרת שלהם ובפיתוח הפרוייקטים.

 

בסוף השבוע סייר מקדונלנד בצפון, ביקר בקיבוץ גבע ולמד משהו על התנועה הקיבוצית ועל התעשייה הקיבוצית. ביום ראשון בבוקר נערכה פגישה עם גברי ברגיל,  בבית התנועה הקיבוצית, בה דנו על הצטרפות התנועה כחברה עצמאית ב- ICA. מקדונלנד ביקש לפגוש את מנהיגי השמאל והתקבל לפגישה אצל ד"ר יוסי ביילין, יו"ר "יחד". מכאן עבר לפגישה עם מיכה ברנר, יו"ר מרכז הקואופרציה ובה דובר על האפשרויות לקידום ולהתחדשות הקואופרציה בישראל.

 

 

·        השקת קואופרטיבים חדשים בגליל

 

ביום שלישי, 20.12.05, הישקנו, בשעה טובה, שני קואופרטיבים חדשים של נשים במועצה האזורית גליל עליון.  היוזמת והכוח המניע דפנה אברהמס (עמיעד), הממונה על קידום מעמד האשה במועצה האזורית גליל עליון, יחד עם דורית אלמליח (שניר), מנכ"ל מט"י גליל עליון, גייסו שתי קבוצות של נשות הגליל ליזמות משותפת. קבוצה אחת של אומניות (בתחומי ציור, פיסול, תכשיטנות ואפילו מוסיקה) שמקימה אגודה שיתופית לצורך שיווק המוצרים שכל אחת מחברותיה יוצרת בביתה. קבוצה שנייה של נשים המייצרות ריבות, תרכיזים ומיצים מפירות הגליל, אשר מקבלות מקום לשיווק המוצרים בחווה חקלאית נסיונית בתחום המועצה, בעזרתה של אסתר אבני, מנהלת "החברה לחקלאות גליל עליון".

 

בטקס ההשקה של הקואופרטיבים נשא דברי ברכה חמים אהרון ולנסי, ראש המועצה האזורית, שהבטיח לסייע להצלחת האגודות השיתופיות החדשות. בירכו גם מיכה ברנר, יו"ר מרכז הקואופרציה, אשר כבר נחלץ לסייע בהקמה ובקידום הפרוייקט ואילנה לפידות (המרכז ללימודי קואופרציה באפעל) והבטיחו לעזור ככל שיידרש להצלחת האגודות החדשות. אלי בן-הרוש, מנכ"ל קואופרטיב "שומר ישראל" ואיש השיווק של מרכז הקואופרציה, שלף את הטפסים, החתים את החברות והפך את הטקס לאסיפת הייסוד הרשמית של שני הקואופרטיבים החדשים. אנו מקווים שקבוצות נוספות, גם באזורים אחרים ילכו בעקבות החלוצות מן הגליל ויתארגנו באגודות שיתופיות להקמת עסקים מצליחים ולקידום נושאים משותפים.

 

 

·        כנסים  על קואופרציה - בקרוב בסמינר אפעל

 

שני ימי עיון חשובים בנושא הקואופרציה נמצאים בהכנה ויתקיימו ב"בית חומה" בסמינר אפעל במהלך חודש פברואר.

 

ביום ה', 9.2.06, ביוזמת התאחדות מגדלי בקר בישראל, עקב הדיון על המבנה הרצוי ל"תנובה", יתקיים יום עיון בנושא "קואופרציה בעידן ההיטק". הנושאים החשובים שיעלו בו: מהם המאפיינים של אגודה שיתופית לעומת חברה ציבורית, דרכי גיוס הון לקואופרטיב, מצב הקואופרציה בארץ בעולם, בעיקר בענף החלב, תפקידם של דירקטורים ו"בעלי עניין" ועוד.  מגדלי הבקר, חקלאים, אנשי ארגון וקואופרציה - יתכנסו ללמוד לעומק את הסוגיות הקשורות במחלוקת סביב "תנובה", כדי להבין טוב יותר במה מדובר. בין הדוברים יהיו אנשי מקצוע (יועצים משפטיים, רואי חשבון, מנהלים ואנשי קואופרציה) שיסייעו בליבון  השאלות.

 

ביום ה', 16.2.06, יתקיים יום עיון ביוזמת "יהב כנסים ואירועים עסקיים" בנושא: "אגודה שיתופית כשילוב של ארגון חברתי ומיזם כלכלי". יום עיון זה יעסוק בצעדים הראשונים בהקמת מיזם קואופרטיבי. גם בו יקחו חלק אנשי מקצוע (רו"ח, ייעוץ עסקי וארגוני) ואנשי מרכז הקואופרציה.

 

הזמנות לשני הכנסים, סדר היום והמרצים - יפורסמו בקרוב.

 

 

·        פרסום וחסי ציבור

 

השקת הקואופרטיבים בגליל כבר זכתה לכיסוי ב"הארץ" של יום ה', 22.12.05 ובמקומונים ואנו מברכים על כך. היתה פנייה אלינו של "מעגלות הפקות בע"מ" בעניין יזמויות של נשים. נמצאת בהכנה סידרה דוקומנטרית בהנחייתה של חנה אזולאי הספרי, עבור "רשת", שתשודר בפריים טיים בערוץ השני. מסרנו להם רשימה של קבוצות נשים המתארגנות  ליזמות משותפת ונקווה שאכן יהיה מקום ליוזמות קואופרטיבית בסידרה.

 

מרכז הקואופרציה ישיק את אתר האינטרנט שלו ב- 1 בינואר 2006. נאחל איחולי הצלחה לאתר החדש, שימשוך אליו מתעניינים רבים וייטיב לשווק את נושא הקואופרציה בחברה הישראלית.

  

                                                                                                            אילנה לפידות

                                                                                                            סמינר אפעל

                                                                                                המרכז ללימודי קואופרציה