ENGLISH
סיכום מפגש ב' של צוות ההיגוי להתחדשות הקואופרציה מ-8.7.05

 

סמינר אפעל

טלפון: 03-5301258
פקס: 03-5355718
דוא"ל: 
ilanal@takam.co.il

המרכז ללימודי קואופרציה

 

אפעל, יום ו', 8.7.05

 

השתתפו:

מיכה ברנר, צביק'ה מזרחי, משה גריינר, אמציה רייז, יהודה פז, אלי בן-הרוש, אלכס אברמוביץ, רוני בוכמן, דודו קוכמן, מולי דור, זילפה יוז, אבי לפידות, אילנה לפידות.

 

צביקה  הציג את סדר היום:

טיפול במספר נושאים שלא הספקנו לדבר עליהם במפגש הקודם - שיווק ופרסום, מיהו קהל היעד, מודלים של קואופרציה, מצב החקיקה.

 מיכה ברנר יציג את החזון, הכוונות ותוכנית העבודה שלו - ויקבל משוב מהמשתתפים.

 בסופו של התהליך - יקים מיכה צוות - או צוותי עבודה. הצוות יפיק פרוגרמה ויביא אותה למפגש הבא של צוות ההיגוי.

 

פרסום ושיווק

 

דודו:  כדי שנוכל לשווק את המוצר עלינו ללמוד בעצמנו מהם יתרונות וחסרונות הקואופרטיב ביחס לתאגידים אחרים. דרוש מסמך מסודר.

 

(אנשי מרכז הקואופרציה אומרים שיש בידם נייר כזה ונקבל אותו מהם)

 

אבי:  (בהמשך לנייר שהכין לצוות על מודלים שונים ועל הקשר הון-עבודה בקואופרטיב) - עלינו להבהיר לעצמנו, קודם כל, את ההבדלים בין המודלים השונים ולנתח את הסיבות לכישלון הנושא בעבר - לעומת מודל של איגוד שיתופי ששורד.

 

אלכס:  דבריו של אבי והנייר שהכין אודות הפרדת ההון מהעבודה הדליקו נורה שמאירה דברים ונותנת הסברים למה שקרה. חשוב לבדוק ולנתח נושא זה.

 

רוני:  לקואופרציה בחו"ל יש חוברת קטנה שמגדירה מהו קואופרטיב ומהם יתרונותיו. דרוש לנו כסף - תקציב לפרסום - להכנת ברושורים וכיו"ב. כשאנו יוצאים לפגישה עם קבוצות המתעניינות בהקמת אגודה שיתופית - אין לנו שום נייר להגיש להן. הכתובות של מרכז הקואופרציה ושל מרכז הלמידה באפעל צריכות להיות מוגדרות ובולטות.

 

יהודה:  השאלה המרכזית לשיווק היא מהו המוצר. אנחנו צריכים להציג מוצר שהוא פיתרון לבעיות מרכזיות ברמה הלאומית. עלינו לפעול "גם וגם" - גם לפנות לקבוצות קטנות שמתעניינות בהתארגנות משותפת וגם לעשות ניסיון להעמיד את הקואופרטיב כאלטרנטיבה חברתית במישור הלאומי.

 

אלי:  כדי למכור את המוצר צריך להציג מודלים מוצלחים, שעובדים. לעסוק כל הזמן ביחסי ציבור ובפרסום הקבוצות הקיימות והמתפתחות. לא להרפות מהתקשורת ולייצר כתבות שיביאו את ההמונים לנושא.

 

סוכם:

 

להכין נייר (חוברת, עלון) מרוכז: יתרונות וחסרונות, חוקים מעודדים, מיסוי, תשובה בחיי החברה/כלכלה במציאות הישראלית.

 להבהיר את ההבדלים בין צורות תיאגוד אחרות לבין הקואופ'.

 לחדד את ה"מוצר" של היום ולהתאים אותו לסביבה ולזמן.

 להפעיל יחסי ציבור, להרחיב מודעות.

 להגדיר כתובות לפנייה.

 לדאוג למשאבים לתקציב פרסום.

 לחדד את נושא הבעלות על העסק בידי העובדים ואת נושא השותפות האסטרטגית.

 

קהל היעד (אליטות? "מסכנים"?)

משה:  מי שזקוק לקואופרטיב היום הם בעיקר החלשים, אלה שצריכים שילוב ידיים כדי להקים עסק ולהישרד.

 

מולי:  עלינו לפנות לבעלי עסקים קטנים. לאנשים צעירים, בעלי מקצוע, שטרם התנסו בחיים כלכליים. לחסוך להם אכזבות מהתנסות בהקמת עסק והשקעת הון עצמי. מצד שני - להתמקד בקהל של מבוגרים, גימלאים. הקואופ' הוא מודל נכון ליצירת שותפויות בין מזדקנים שדואגים לעתידם.

 

אילנה:  אנו פוגשים מדי שבוע קבוצות (בעיקר של נשים) המעוניינות להקים עסק משותף. נוצרות שותפויות באזורים, אך האנשים אינם מבינים מדוע כדאי להקים אגודה שיתופית. ניסינו לשכנע את עמותות התיירות ורשת המלונאות הקיבוצית להצטרף לרשת הקואופרטיבית הבינלאומית - וקשה לשכנע שאפשר, בצד העמותה, להקים גם אגודה, כשכל אחת מהן תשרת את המטרות שלה.

 

זילפה:  מתוך הניסיון בעבודה בחבל שלום - אפשר בהחלט לקיים אגודה שיתופית ולפעול במסגרתה, בצד עמותה, במקביל, שפועלת במישור חברתי, איגום משאבים וכו', אין סתירה.

 

יהודה:  יש להקים תת מערכות במסגרת האיגוד השיתופי - איגוד עסקים קטנים.

 

אבי:  דרוש שבצוות הזה יהיה נציג של רשם האגודות, בעיקר לקראת יצירת החוק החדש של

האיגוד השיתופי.

 

אמציה:  מסכים שצריך להזמין לצוות את אורי זליגמן. הוא זקוק לנו היום אפילו כדי לשמור על הקיים. יש אפשרות לשיתופי פעולה, אגודה בתוך אגודה. בנדנדת ההפרטה, גם של המפעלים האזוריים - צריך להציג את המודל של האגודה כעשייה נכונה. בעל מלאכה או אומן בודד לא יוכל להישרד לבדו. אגודה שיתופית תסייע לו. עלינו לשכנע שהשיתוף לא בולם - אלא מעצים. העמותות הצרכניות שקמו (קואופ' מזון שכונתי) - הן נושא לפיתוח. תחום השירותים לאזרח: רווחה, סיעוד - נושא מתאים לאגודה שיתופית, כפי שזה קורה באירופה.

 

אלי:  ככל שהקואופרטיב מתמקצע, מורכב יותר - קשה יותר להקימו. כדאי ללכת על דברים פשוטים.

 

משה:  יש לנושא ביקוש בין יצרנים קטנים: תכשיטנים וכיו"ב. נפגשנו בעניין זה עם אנשי מט"י והג'ויינט. צריך להוכיח את יתרונות הקואופ' לקבוצות כאלה.

 

סוכם:

לשמור, קודם כל, על הקיים - ולחזק אותו. למנוע פירוק קואופרטיבים קיימים.

לפנות אל הדור הצעיר, אל מוקדי חינוך, ללמד מהי קואופרציה.

לשתף מעצבי דעת קהל, ח"כים, פוליטיקאים - במאבק על שמירת ועידוד הקואופ'.

להמשיך לעודד קבוצות מתעניינות: שותפות על בסיס מטרה משותפת, עמותות צרכנות בשכונות, שותפות במתן שירותים.

פנייה לבעלי עסקים קטנים, אומנים.

פנייה לקהל המבוגרים - להתארגנות משותפת, שירותים קהילתיים.

יצירת סביבה מקצועית תומכת ומשווקת.

יצירת קואופרטיבים שהם רשת של עסקים קטנים עצמאיים.

התמקדות בתחום הרווחה - בסיס חדש ומבטיח.

להפוך תת-מערכות בקיבוצים ובמושבים לקואופרטיבים, בין-יישוביים ובתוך יישובים.

להזמין את רשם האגודות להצטרף לפורום זה, לחשיבה משותפת.

 

חזון, כוונות, תוכניות - התחדשות מרכז הקואופרציה

 

מיכה:  כיוון שנטל על עצמו את המשימה לנהל את מרכז הקואופרציה, מתכוון לנצל את השנים הבאות לעשייה משמעותית. יוקם צוות עבודה של 5-6 אנשים (אנשי תכנון, משפטים, כלכלה) שיפעל לצד יו"ר המרכז, כדי לבנות את המודל. קיימות בעולם דוגמאות להצלחה של האיגוד השיתופי בתחום הפיננסי (בנקאות, ביטוח, קופות גמל) ובתחום השיכון. מעדיף, בשלב זה, לנסות להרים את נושא השיכון הקואופרטיבי. לבנות מודל אמיתי, נכון, להסתמך על מה שקורה בחו"ל ולהתאים לתנאי הארץ. הצוות יצטרך לייצר חוברת ברמה מקצועית ולהניחה על שולחן מקבלי ההחלטות. נביא מומחים מחו"ל ונלמד היטב את הנושא. יש בזה פוטנציאל גדול שנוכל לממשו, אם התוכנית תושתת על עקרונות מקצועיים.

 

מולי:  מציע לקיים תחילה ניתוח במרכז הקואופרציה לכל הקואופרטיבים הקיימים ולבדוק מהן החוזקות ומהן החולשות.

 

אילנה:  מברכת על הבחירה בכיוון השיכון ולא בכיוון הפיננסי. הקמת קואופרטיב בתחום הפיננסי

תיתקל במכשולים אדירים, נוכח המאבק שכבר קיים על שמירת קופות גמל שהן אגודות שיתופיות מול ניסיון הממשלה לאפשר רק לחברות פרטיות לנהל מוסד פיננסי. יש אצלנו "עליהום" על כל מה שמריח שיתופי ונחשב לאנאכרוניסטי ומכשול לתחרות חופשית. רשם האגודות מנסה להילחם במגמה זו ועל כולנו לסייע לו. אנו מכירים דוגמאות של co-housing שיש בהן הרבה מעבר להקמת שיכון משותף: טיפול משותף בילדים, מאגר רכב והסעות משותף, חגים וכו' - כמעט קיבוץ.

 

דודו:  לא בטוח שדווקא שיכון צריך להיות הכיוון. כדאי לבדוק כמה נושאים. צריך להקים כמה צוותים: צוות לענייני משפט וחוק. צוות לענייני מיסוי. השוואות למערכות אחרות ותאגידים אחרים - אח"כ לחבר את המידע. יש הרבה אנשים מקצועיים ומומחים בארץ, אין חובה לחפשם דווקא בחו"ל. אפשר להיעזר בידע שהצטבר כאן, לגייס מומחים ולצרפם לצוות.

 

אלי:  זו תוכנית לשנת עבודה ברמת המקרו. ברמת המיקרו - להמשיך לטפל בפניות מהשטח, התעניינות, ימי עיון, כנסים. צריך להיות יעד של הקמת כ- 15 קואופרטיבים חדשים. דרושה מח' שיווק. צריך לצרף לצוות עו"ד ורו"ח. לבנות תוכנית שיווק עד סוף 2005.

 

אלכס:  לצד החזון - נמשיך ביומיום לתמוך באגודות. הצוות המכובד שמיכה יקים צריך לטפל בנוסחה של הפרדה בין הון לעבודה. יש לקחת זאת בחשבון כדי שמה שיוקם בעתיד יעמוד על בסיס נכון יותר.

 

יהודה:  מברך על כך שמיכה ניגש לנושא בשילוב של חזון ופרקטיקה. מה שהורס את הקואופרציה בישראל הוא בעיקר העדר חזון. מסכים ללכת על שיכון כדגם מתאים להתחלה - אך אם יתברר כלא אפשרי - יישאר החזון. הכוונה של מיכה היא מעבר לנושא ספציפי. הטיפוח והטיפול ביש, הרחבה של הקואופרטיבים הקיימים, תשומת לב לתחום המשפטי, קידום החוק. מפרשי החוקים בישראל רוצים לסגור אופציות מתוך פרשנות לא נכונה לאיגוד השיתופי. בעניין השיכון השיתופי - יש בעולם אנשים עם ידע עצום ויש מה ללמוד מניסיון 40 שנה של עשייה מוצלחת. לפיכך, עלינו לומר: כן לכניסה לנושא השיכון. כן להקמת גוף מקצועי. כן לניצול הידע שקיים בארץ והידע שנמצא בחו"ל. כן לקידום הקואופרציה הקיימת והמתפתחת. כן לטיפול בתחיקה. רצוי שהצוות הזה לא יתפרק. מיכה צריך להמשיך לקיים אותו לצורך סיעור מוחות. מברך על קביעת לוח הזמנים. יישר כוח!

 

אבי:  מבין מדוע נתפש השיכון כנושא נוח למאמץ להקים משהו משותף, שלאחר הקמתו נותר רק לשמר את מעט היחד. יש בארץ עמותות כאלה. אולם יש לקחת בחשבון שבנושא זה נכנסים לים של בעיות בתחום מקרקעין, בעלות על קרקע, חוק חובת המכרזים, תוכניות מתאר וכו'. תוך שלוש שנים לא ניתן לראות תוצאות ולחזות בשיכון ראשון יוצא לדרך. זה לא פותר את הבעייה של 10-15 אגודות שקמות כל שנה. חשוב לעשות את הצעד ההיסטורי במבנה שונה בין הון לתפעול. אין ברירה אלא לסווג את האגודות השונות. חייבים להבין את הבעייתיות. צריך לבדוק כמה כיוונים ולא להתמקד רק במערכת של השיכון. התחום האפשרי, הפרוץ, הקל, שכדאי להתלבש עליו, הוא התאגדות של קבוצת אנשים העוסקים במקצוע, כל אחד לחוד, לצורך שירותים משותפים. אסור לזנוח תחום זה, זו מערכת מתמשכת. קואופרטיב הוא המקום שבו אנשים חסרי הון יכולים להתאחד ולעשות דברים ביחד, על בסיס של תקנון שמתקן את שגיאות העבר.

 

אמציה:  בנושא המשפטי - המעגל המתאים לטיפול הוא שולחן הארגונים הקואופרטיביים. המעגל השני הוא "מעגל האיכפתניקים". מסכים שיש לצרף לפורום זה את נציג רשם האגודות. יש למצוא עוד תחום או שניים שאליהם נוכל לכוון את החץ, כדי לבדוק מה בר-יישום מהיר יותר, כמנוף לתוכנית הגדולה - הצגת אלטרנטיבה לחברה הישראלית. ממליץ להיכנס לנושא של החינוך המשלים. התאגדות כנגד דו"ח דברת. ההתארגנות של המתנ"סים היום אינה מוצלחת. צריך להציג אלטרנטיבה שונה כדי להגיע לחינוך משלים איכותי. זו משימה לאומית מתמשכת. ניתן לתקוף זאת בדרך של קואופרטיב העושים במלאכה - רשת של מחנכים צעירים. יכול להיות שבהמשך זה יחליף מוקדי חינוך אחרים, עפ"י קצב ההתקדמות וסילוק ההתנגדויות.

 

צביק'ה:  להזכירכם: הקיבוץ המופרט והמשתנה הוא פחות מקומונה, אך עדיין יותר מקואופרטיב. בתנועה הקיבוצית יש אגף משימות. ניתן להתחבר אליו כמקור תמיכה. ישנם עוד גורמים, נוסף למזכירי התנועה. קיים כאן, באפעל, המכון לייעוץ ארגוני, שבחזון שלו יש שותפות, יש בו מנחים מומחים והוא עומד לשירות העניין. מציע שבעוד 3-4 חודשים יובא סיכום ביניים לצוות זה.

 

אילנה:  להתמצאות בין ה"מעגלים": נוסף לצוות היגוי זה ישנו שולחן הארגונים הקואופרטיביים, שמיכה עומד בראשו ומוזמנים אליו מזכירי התנועות של הקיבוצים והמושבים וכן מנכ"ל קואופ' ירושלים. ישנו מעגל נוסף, של שוחרי התחדשות הקואופרציה: הקבוצה שהשתתפה בסדנאות שקיימנו עם חוליו פיטליק, שתי הקבוצות שהיו במונדרגון וחזרו נלהבות ועוד חוג מתעניינים שמגיע לכנסים וימי עיון בנושא הקואופרציה.

 

יהודה:  נוסף לכך - פתחנו שולחן של לומדי קואופרציה (בעיקר מחו"ל) במכון המגב לאסטרטגיות של שלום, בבאר-שבע. רייפי גולדמן מאורים נכנס בימים אלה לרכז את הפרוייקט והשולחן מחובר למרכז באפעל.

 

מיכה:  מסכים שאת האגודות החדשות שנקים צריך לבנות בצורה חדשה, אחרת, ולא להתבסס רק על מה שהיה בעבר. שמח שנוצר גירוי לעשייה. אפשר לבדוק, בצד נושא השיכון, גם נושאים אחרים. מודע בהחלט לבעייתיות של עניין הנדל"ן, תוכנית מתאר וכו' בקטע של שיכון. מסגרת הצוות הזה צריכה להישמר וללוות הלאה את המשך התהליך.

 

מידע ומאמרים על הקואופרציה נמצא באתר של האיחוד החקלאי, באתר אפעל (באתר הקיבוצים) - ובקרוב יוקם גם אתר של מרכז הקואופרציה.

 

 

                                                                                                רשמה: אילנה לפידות