ENGLISH
הכל זורם - גם "זרם שיתופי" - ללא משבר, דיכאון או יגון - במונדרגון
27/5/2003
סמינר אפעל המכללה הישראלית לקואופרציה
טלפון: 03-5301258
פקס: 03-5355718
דוא"ל: ilanal@takam.co.il
אילנה לפידות - מנהלת סמינר אפעל
אתר מונדרגון
קבוצה בת 25 איש יצאה לסיור לימודי בארץ הבסקים בספרד, כדי ללמוד ולהכיר מקרוב את התנועה הקואופרטיבית MCC (Mondragon Co-Coperation Corporation). הסיור הוא חלק מפעילות היחידה לחידוש רעיון הקואופרציה בסמינר אפעל, המקיימת סדנאות בנושא הקואופרציה וחותרת להקמת מכללה ומרכז לימודי לניהול שיתופי.
לארגון המסע שותפים: רוני בוכמן, מנהל ההדרכה של ארגון התעשייה הקיבוצית, אילנה לפידות, מנהלת סמינר אפעל, בסיוע ראשי התנועה במונדרגון ואיש הקשר מטעמה, שהופקד על הכנת תוכנית הסמינר שלנו – מיקל לזמיז. מיקל הוא סוציולוג שצמח בהנהגת הקואופרטיב של הסטודנטים באוניברסיטת מונדרגון והיה מנהל משאבי אנוש של מפעל הדגל "פגור". היום הוא אחראי ליחסי החוץ של התנועה, לתפוצה, ייעוץ ארגוני והדרכה ב"אוטלורה", המרכז הסמינריוני של התנועה. הושקעה מחשבה רבה בהכנת התוכנית המעמיקה והמגוונת, שהפגישה אותנו עם אספקטים שונים של התנועה, עם קשת פעילויות, עם המנהיגים בעבר ובהווה.
סיוע לוגיסטי חשוב בארגון המסע ניתן לנו ע"י חב' "כנפי משק"...
שדאגה לנו לטיסות, מלונות, הסעות וטיולים – והיטיבה לעשות זאת. הכל "תיקתק" ועבד עפ"י התוכנית ונהנינו משירות טוב. תודה ל"כנפי משק", במיוחד ליוסי רובינשטיין, על שיתוף הפעולה והדאגה.
לאתר "כנפי משק"
החבורה שהתקבצה שילבה בעלי תפקידים בתנועה ובמפעלים האזוריים, אנשי הייעוץ הארגוני, חקר הקיבוץ, ממלאי תפקידים בקיבוצים וגם חברי מושב וישוב קהילתי. במשך ארבעה ימי לימוד אינטנסיבי קיימנו סידרה ל סדנאות ופגישות עם ראשי התנועה, מייסדיה, מנהלי אגפים שונים, בתוספת סיורים לקואופרטיבים השונים, לאוניברסיטה של התנועה,למרכז לטיפוח יזמויות ולמוקדי פעילות שונים. הלימודים התקיימו ב"אוטלורה", במבנה עתיק שהיה שייך לאציל בשם זה בימי הביניים, השוכן בתוך נוף הררי מדהים ביופיו. ארץ הבסקים כולה הררית, ירוקה ויפהפיה. במקביל לידע הרב שספגנו – שטפנו את העיניים בנופים מרהיבים.

חברי המשלחת
מצאנו תנועה מרתקת, המשלבת גישה עסקית עם אידאולוגיה של סולידריות, כלכלה חברתית ועזרה הדדית. תנועה הנמצאת בצמיחה מאז היווסדה (1936), אשר מעולם לא הצטמקה, גם לא בתקופות מיתון.

MCC כוללת, נכון להיום, 148 קואופרטיבים: 119 תעשייתיים, בנקאות - 2, צרכנות - 3, חקלאות - 4, חינוך - 7, מחקר - 4, שירותים - 10.

עובדים בתנועה, בסה"כ, 67.000 איש, מתוכם 7.000 במפעלים שהקימה התנועה ברחבי העולם. במפעלים ש"בתפוצות" העובדים הם שכירים, אך הקונגרס של MCC המתקיים בימים אלה דן בדרכי צירופם כחברים בתנועה. בקואופרטיבים הפועלים בחבל הבסקים יש הקפדה על 80% חברים ולא יותר מ- 20% שכירים. 3.000 איש נמצאים ברשימת המתנה להצטרפות לתנועה. קבלת חבר חדש היא על בסיס מקום עבודה באחד הקואופרטיבים. אם אינך עובד(ת) בתנועה אינך יכול להיות חבר(ה) בה. כשחבר מאבד מסיבה כלשהי את מקום עבודתו – התנועה דואגת למצוא לו מקום עבודה בקואופרטיב אחר. מניידים עובדים – במקום לשלם דמי אבטלה.

זוהי קואופרציה של עבודה ולא של הון. הרווחים מתחלקים עפ"י התרומה בעבודה. יש שמירה על פערי שכר נמוכים, על אף השינויים שחלו בתנועה מאז היווסדה (החלו ביחס 1:3 והיום "מטפסים" לכיוון 1:6). מנהיגי התנועה גאים לספר שהפועל הפשוט, בדרגת השכר הנמוכה (הם קוראים לזה "מקדמות" ע"ח העודף הצפוי בסוף השנה ולא "משכורת"), מקבל יותר משכר המינימום בשוק העבודה, בעוד שהמנהלים מקבלים פחות מהשכר לתפקיד מקביל במשק הכללי. התנועה נצמדת לעקרונותיה, שומרת על סולידריות ועל מבנה ניהולי דמוקרטי, שומרת על קשריה עם הקואופרציה הבינלאומית. כל קואופרטיב חייב להקים קרן לעידוד חברתי וחייב להשקיע בקרן MCC לחינוך ולטיפוח הקהילה. הקואופרטיב משלם מס לתנועה עפ"י מספר חבריו. 10% מהכנסות התנועה מוקדש לתרומה בקהילה.

"חביב הקבוצה" שלנו היה חוסה אורמצ'אה, אחד מחמשת המייסדים ופנסיונר של התנועה, שלאחר פגישה ראשונה אתו שב להיפגש עמנו "עפ"י דרישת הקהל". חברינו התלהבו מהפשטות והצניעות של מי שייסד והוביל תנועה גדולה ומצליחה, ניהל את הבנק שלה (שהוא הבנק החמישי בגודלו בספרד) שנים רבות, נוהג ב"פיאסטה" בת חמש ואינו זקוק לסמלי סטאטוס. אורמצ'אה סיפר לנו איך בתחילת הדרך, כשהחליטו על השינוי המהפכני של פערי 1:3 בשכר, כדי לשכנע שזוהי הדרך האופטימלית הוא הסביר לחבריו ש"זה כמו בקיבוצים". היו זמנים… עם כל הנוסטלגיה לעבר וצערם של המייסדים על ההתרחקות מערכי היסוד, הם מפוקחים ומבינים שאין לעצור את השינויים, אך דואגים שהמגמה לטווח הארוך תישמר. את הקואופרטיב, אומר אורמצ'אה, צריך להשקות ולטפח ללא הפסק, כמו צמח במדבר. לשמור על הכלים, על המוסדות הדמוקרטיים.

פגשנו אנשים מעניינים, ללא ספק. ארמין איזסטי, מנהל החממה לטיפוח יזמות, מחפש יזמים ובעלי המצאות בין הסטודנטים באוניברסיטה והיזם המבוקש הוא בעל שתי תכונות: א. חוש הומור (מה שמוכיח גמישות מול המציאות) ב. לא מבריק מדי מבחינה אקדמאית (לא מישהו שמאוהב ברעיון של עצמו ונעול עליו, לא מתנשא עם אגו מנופח). ביום האחרון כיבדו אותנו בנוכחותם והקדישו לנו מזמנם גם מנכ"ל משרד העבודה והרווחה של האוטונומיה הבסקית, מר אלפרדו איספיזואה, ונשיא הקונפדרציה של כלל הקואופרטיבים (יש קואופרטיבים רבים גם מחוץ לתנועה המונדרגונית), מר חוויאר סלברייה. עמיתינו הבסקים לקחו אותנו ברצינות רבה, השקיעו בנו והרביצו תורה.

הדובדבן שבקצפת היה סוף שבוע של טיול בין ים להר, בנופים הנפלאים של ארץ הבסקים: בעיירות הקטנות, בויטוריה, גרניקה, סן-סבסטיאן ובילבאו - כל מקום שווה סיפור נפרד. אי אפשר להתלונן שרק ישבנו ולמדנו, היה גם כיף. משתתפי הסיור ישמחו לספר ולהעביר את מה שלמדו וחשו, את החווייה המונדרגונית, לכל פורום שיחפוץ לשמוע וללמוד על כך. אנחנו לרשותכם.

אילנה לפידות.
לתכנית המסע...